Hoci sa to nezdá, ale zloženie kozmetiky nie je až také ťažké. Musíte si len pamätať pár základných pravidiel. Ako sa ukáže neskôr, dokonca aj dlhé latinské názvy vám nebudú robiť problémy. A ešte jedna vec, pamätajte, že výrobcovia sú povinní vymenovať všetky látky obsiahnuté v produkte, dokonca aj tie menej populárne, ako parabény.
Predtým, než sa pustíte do čítania zloženia, musíte poznať týchto päť jednoduchých pravidiel. Po prvé, veľmi dôležité je poradie, v ktorom sú zložky vymenované. Na začiatku INCI sú tie, ktorých koncentrácia v prípravku je najvyššia. Na konci zase tie, ktorých koncentrácia je najnižšia. Po druhé, všetky ingrediencie zmienené po vôni (parfume) boli použité v stopových množstvách, čo samozrejme neznamená, že nepodráždia vašu pleť. Dokonca aj látky z úplneho konca zloženia môžu dráždiť. Po tretie, najlepšia kozmetika je taká, ktorá má najmenší počet ingrediencii, a ešte lepšie je, ak sú tieto ingrediencie rastlinné. Snažte sa aj vyberať prípravky, v ktorých zloženiach sú zložky, ktoré poznáte.
Ďalšie dve pravidlá sa zaoberajú vhodnými (bezpečnými) ingredienciami a tými, ktoré môžu spôsobiť podráždenie (upchávanie). V prvej skupine máme: rastlinné oleje (okrem minerálneho oleja alebo tzv. parafínu), rastlinné a bylinné výťažky, zvláčňujúce prípravky (lanolín, bambucké maslo, včelí vosk, parafín), hydratačné látky (glycerín, med, aloe vera, cukor), antioxidanty (vitamíny C, E, A, B3 a koenzým Q10), proteíny (hodváb, keratín, ovos a pšeničné proteíny), ingrediencie, ktoré upokojujú podráždenie pokožky (alantoin, pantenol, arnika horská). V druhej skupine máme: detergenty (SLS), konzervačné látky (parabény), vône a alkohol.
Tým, že budete poznať vyššie uvedené pravidlá čítania zloženia kozmetiky, sa budete môcť do toho pustiť a navštíviť drogériu. Určite si vyberiete produkty, ktoré budú vyhovovať vašim očakávaniam a budú sa dobre starať o vašu pleť. Čítajte dopodrobna zloženie a nič vás neprekvapí.
Pridaj komentár